#AnShop Supermarket Maths

From Lidl’s Fuel for School supplement. What sort of maths questions can you think of?

1. Which bread is the best value? (Don’t just look at price)
2. Estimate how much it would cost to make a sandwich for everyone in the class. Which bread would be the cheapest option.
3. Graph the class’ favourite bread from the five.

#ss

Subscribe to my Newsletter

Your subscription could not be saved. Please try again.
Your subscription has been successful.

Anseo.net Newsletter #4

The Anseo.net Newsletter features my thoughts on the Irish Primary Education System. Read the full newsletter here Over the last couple of weeks, I’ve been

Read More »

SET Allocations – Shownotes

Most people agree that despite the Department of Education claiming more SET hours (formerly Learning Support) are being given to children, it feels like we’re

Read More »

Ask Us A Question

You will get a notification email when Knowledgebase answerd/updated!

+ = Verify Human or Spambot ?